50 års jubilæumsløb

Nordvest Orienteringsklub - orienteringsløb for alle

50 års jubilæumsløb

Nordvest Orienteringsklubs 50 års jubilæum blev lørdag eftermiddag fejret med et særligt jubilæumsløb. Det blev en dejlig eftermiddag med strålende vejr og megen hygge. Signe og Kristian havde lavet et super sjovt løb på et særligt Legind Bjerge o-kort, sammensat af kort fra henholdsvis 1974, 1984 og 2011. I skoven skulle deltagerne både bruge de gamle klippekort og Emitbrik, alt efter hvor på kortet man var. Der var 33 deltagere der mødte op, heriblandt en del fra andre klubber. Mange fra Nordvest OK var iklædt gamle klubdragter fra svundne tider. Det hele var meget festligt. Efter løbet var der dejlig kagemand sponseret af klubbens hovedsponsor Sparekassen Thy.

Lørdag aften var der fest på Pinenhus for klubbens medlemmer.