Træningsprogram

Nordvest Orienteringsklub - orienteringsløb for alle

Træningsprogram 2021

 

Lørdag den 30. januar – kl. 13.00 Vintertræningsløb – Coronaløb
Vandet Plantage
Afmærkning: Vandetvej
Banelæggere: Susanne & Torben
Banelægger-telefon: 4040 1116

Lørdag den 6. marts – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: perlekædeløb
Tvorup Syd – afmærkning: Tvorupvej
Banelægger: Henrik Overgaard
Banelægger-tlf.: 29 20 71 35

Lør – søndag den 13. – 14. marts
Nordjysk 2-dages – Rold Vælderskov / Rebild
Arr.: Aalborg OK
Tilmelding til Jane eller Hermann

Lørdag den 20. marts – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: alm. o-løb
Skyum Bjerge – afmærkning: Skyumvej
Banelægger: Birthe & Hans Møller
Banelægger-tlf.: 28 14 75 40

Lørdag den 27. marts – kl. 13.00
1. afd. af klubmesterskabet
Legind Bjerge – afmærkning: Legindvej
Banelægger: Jens, Mette & Kristian Edsen
Tilmelding senest onsdagen før på
tlf.: 20 26 00 37 / email: kristian@haandvaerkervinduet.dk

Tors – lørdag den 1. – 3. april
Påskeløb – Rømø Sønderland og Nørreland
Arr.: OK HTF
Tilmelding til Jane eller Hermann

Lørdag den 10. april – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: alm. o-løb
Nebelgård Plantage – afmærkning: Badepladsen Nors Sø (Klitmøllervej)
Banelægger: Anette B. & Leif Hansen
Banelægger-tlf.: 97 92 09 55

Lørdag den 17. april – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: Steffen finder på….
Stenbjerg Plantage (østlige del) – afmærkning: Kystvejen
Banelægger: Steffen Alm
Banelægger-tlf.: 41 44 46 63

Søndag den 25. april
Divisionsmatch – Tved Plantage
Arr.: Nordvest OK

Fredag den 30. april (St. Bededag)
NJ-Lang – Uggerby Klitplantage
Arr.: OK Vendelboerne
Tilmelding til Jane eller Hermann

Søndag den 9. maj
Divisionsmatch – Silkeborg Sønderskov Vest (alle skal med !!)
Arr.: Silkeborg OK
Tilmelding til Jane eller Hermann

Torsdag den 13. maj (Kr. Himmelfartsdag)
NJ-stafet – Nørager Skov
Arr.: Skovkarlene
Tilmelding til Jane eller Hermann

Lør – søndag den 15. – 16. maj
Midtjysk SprintCup (4 etaper over 2 dage) – Skive By / Viborg By
Arr.: Skive AMOK / Viborg OK
Tilmelding til Jane eller Hermann

Lørdag den 22. maj – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: kort/lang orientering
Vilsbøl Plantage – afmærkning: Klitmøllervej
Banelægger: Susanne & Torben Karlshøj
Banelægger-tlf.: 40 40 11 16

Lørdag den 29. maj – kl. 13.00
2. afd. af klubmesterskabet
Nystrup Plantage – afmærkning: Nystrupvej
Banelægger: Lone & Ole Bernth Jensen
Tilmelding senest onsdagen før på
tlf.: 40 73 17 13 / email: obj@altiboxmail.dk

Lørdag den 5. juni – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: alm. o-løb
Tved Plantage – afmærkning: Kirken (Hanstholmvej)
Banelægger: Annette Møller & Bjarne Krogh
Banelægger-tlf.: 21 70 21 54

Lørdag den 12. juni – kl. 13.00
3. afd. af klubmesterskabet
Vandet Plantage – afmærkning: Vandetvej
Banelægger: Jane & Hermann Jensen
Tilmelding senest onsdagen før på
tlf.: 29 70 39 86 / email: hpj@post9.tele.dk

Skovtilladelser:
Ansøgningerne om skovtilladelser i Thy Statsskovdistrikt sker via internettet, hvor vi får tilsendt en skovtilladelse til hvert enkelt løb. Skovtilladelserne til ovennævnte løb findes i ”Klubkassen”, og skal kunne forevises mod forlangende.

Til nye løbere:
Der er telefonnumre på banelæggerne, så du nemt kan komme i kontakt med dem, såfremt du har spørgsmål vedr. startsted eller lignende.

Til banelæggerne:
Er du forhindret i at lave det løb, du er sat på til, så bedes du finde en anden at bytte med.

Træningsudvalget

 

Hjælp træningsudvalget !!

Hjælp med at gøre træningsprogrammet endnu bedre..… har du/I nogle specielle ønsker ??? – kunne I eksempelvis tænke jer:

  • at lave et løb på en bestemt dag
  • i en bestemt skov
  • sammen med??
  • et bestemt tema

Har I ønsker i den retning, så lad mig vide, så jeg kan få  disse med i forårsprogrammet. Send enten en mail overgaard@hotmail.com eller sig det til mig i skoven, så skal jeg gøre mit bedste.

Henrik Overgaard