Træningsprogram

Nordvest Orienteringsklub - orienteringsløb for alle

Træningsprogram 2019

 

Lørdag den 23. marts – kl. 13.00
1. afd. af klubmesterskabet
Legind Bjerge – afmærkning: Legindvej
Banelægger: Familien Edsen
Tilmelding senest onsdagen før på
tlf.: 97 74 62 71 / email: kristian@haandvaerkervinduet.dk

Lør – søndag den 30. – 31. marts
Top Nord har ungdomskursus i Thy
Vi har fået mulighed for at deltage i nogle af disse løb.
Nærmere info om startsteder / tidspunkter kommer på hjemmesiden

Lørdag den 6. april – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: alm. o-løb
Skyum Bjerge – afmærkning: Skyumvej
Banelægger: Birthe, Hans Møller & Dagmar Tange
Banelægger-tlf.: 28 14 75 40

Søndag den 14. april
Divisionsmatch – Sukkertoppen (alle skal med !!)
Arr.: Horsens OK
Tilmelding til Jane eller Hermann

Tors – lørdag den 18. – 20. april
Påskeløb – Sønder / Nørre Vosborg Hede + Stråsø
Arr.: Herning OK & Vestjysk OK
Tilmelding til Jane eller Hermann

Lørdag den 27. april – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: Find vej med Nordvest / alm. o-løb på faste poster
Vilsbøl Plantage – afmærkning: Klitmøllervej
Banelægger: Susanne & Torben Karlshøj
Banelægger-tlf.: 40 40 11 16

Lørdag den 4. maj – kl. 13.00
2. afd. af klubmesterskabet
Tved Plantage – afmærkning: Hindingvej
Banelægger: Steffen Alm & Henrik Overgaard
Tilmelding senest onsdagen før på
tlf.: 29 20 71 35 / email: overgaard@hotmail.com

Lørdag den 11. maj – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: alm. o-løb
Nystrup Plantage – afmærkning: Nystrupvej
Banelægger: Else & Jens Roesgaard
Banelægger-tlf.: 20 28 30 03

Fredag den 17. maj (St. Bededag)
NJ-Lang – Bøgsted Rende
Arr.: Nordvest OK
Tilmelding til Jane eller Hermann (hvis du ikke skal hjælpe..)

Lørdag den 25. maj – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: alm. o-løb
Vilsbøl Plantage – afmærkning: Klitmøllervej
Banelægger: Johann Bladt & Leif Hansen
Banelægger-tlf.: 20 92 02 78 / 97 92 09 55

Torsdag den 30. maj (Kr. Himmelfartsdag)
NJ-stafet – Vesterris
Arr.: Skovkarlene
Tilmelding til Jane eller Hermann

Lørdag den 8. juni – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: kort/lang orientering
Tvorup Nord – afmærkning: Trapsandevej
Banelægger: Lone & Ole Bernth Jensen
Banelægger-tlf.: 40 73 17 13 / email: obj@altiboxmail.dk

Lørdag den 15. juni – kl. 13.00
3. afd. af klubmesterskabet
Vandet Plantage – afmærkning: Vandetvej
Banelægger: Jane & Hermann Jensen
Tilmelding senest onsdagen før på
tlf.: 29 70 39 86 / email: hpj@post9.tele.dk

 

Skovtilladelser:
Ansøgningerne om skovtilladelser i Thy Statsskovdistrikt sker via internettet, hvor vi får tilsendt en skovtilladelse til hvert enkelt løb. Skovtilladelserne til ovennævnte løb findes i ”Klubkassen”, og skal kunne forevises mod forlangende.

Til nye løbere:
Der er telefonnumre på banelæggerne, så du nemt kan komme i kontakt med dem, såfremt du har spørgsmål vedr. startsted eller lignende.

Til banelæggerne:
Er du forhindret i at lave det løb, du er sat på til, så bedes du finde en anden at bytte med.

Træningsudvalget

 

Hjælp træningsudvalget !!

Hjælp med at gøre træningsprogrammet endnu bedre..… har du/I nogle specielle ønsker ??? – kunne I eksempelvis tænke jer:

  • at lave et løb på en bestemt dag
  • i en bestemt skov
  • sammen med??
  • et bestemt tema

Har I ønsker i den retning, så lad mig vide, så jeg kan få  disse med i forårsprogrammet. Send enten en mail overgaard@hotmail.com eller sig det til mig i skoven, så skal jeg gøre mit bedste.

Henrik Overgaard