Træningsprogram

Nordvest Orienteringsklub - orienteringsløb for alle

Træningsprogram 2022

Søndag den 14. august
Klitløbet i Lild Plantage
Arr.: Nordvest OK
Tilmelding til Jane eller Hermann (hvis du ikke skal hjælpe)

Lørdag den 20. august – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: klitter
Stenbjerg Plantage – afmærkning: Istrupvej
Banelægger: Jane & Hermann Jensen
Banelægger-tlf.: 29 70 39 86

Lørdag den 27. august – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: alm. o-løb
Tved Plantage – afmærkning: Hindingvej
Banelægger: Leif Hansen & Johann Bladt
Banelægger-tlf.: 97 92 09 55 / 20 92 02 78

Lørdag den 3. september – kl. 13.00
Find Vej I…. / træningsløb på faste poster
Vilsbøl Plantage – afmærkning: Klitmøllervej
Arr.: Nordvest OK

Søndag den 4. september
Divisionsmatch i Stendal/Havredal Plantager
Arr.: Karup OK
Tilmelding til Jane eller Hermann

Lørdag den 10. september – kl. 13.00
4. afd. af klubmesterskabet
Nystrup Plantage – afmærkning: Nystrupvej
Banelægger: Annette Møller & Bjarne Krogh
Tilmelding senest onsdagen før på
tlf.: 21 70 21 54 eller email: bkrogh@altiboxmail.dk

Lørdag den 17. september – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: alm. o-løb
Tved Plantage – afmærkning: Hanstholmvej
Banelægger: Jens Lautrup & Ole Bernth Jensen
Banelægger-tlf.: 40 73 17 13

Lørdag den 24. september – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: postudsætningsstafet
Tvorup Syd – afmærkning: Tvorupvej
Banelægger: Mette & Jens Edsen
Banelægger-tlf.: 21 30 86 11

Lørdag den 1. oktober – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: alm. o-løb
Skyum Bjerge – afmærkning: Skyumvej
Banelægger: Birthe & Hans Møller
Banelægger-tlf.: 28 14 75 40

Lørdag den 8. oktober – kl. 13.00
5. afd. af klubmesterskabet
Tvorup Nord – afmærkning: Tvorupvej
Banelægger: Steffen Alm & Kristian Edsen
Tilmelding senest onsdagen før på
tlf.: 41 44 46 63 / 20 26 00 37 eller email: kristian@haandvaerkervinduet.dk

Lørdag den 22. oktober – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: følg John…
Nystrup Plantage – afmærkning: Nystrupvej
Banelægger: Susanne & Torben Karlshøj
Banelægger-tlf.: 40 40 11 16

Søndag den 30. oktober
NJ-Dag i Vilsbøl Plantage
Arr.: Nordvest OK
Tilmelding til Jane eller Hermann (hvis du ikke skal hjælpe)

Søndag den 6. november
NJ-Klubdag i Tranum Klitplantage (kort afstand !!)
Arr.: Aalborg OK
Tilmelding til Jane eller Hermann

Lørdag den 12. november – kl. 13.00
6. afd. af klubmesterskabet
Bøgsted Rende – afmærkning: Kystvejen (mellem Vorupør/Vangså)
Banelægger: Poul Poulsen & Henrik Overgaard
Tilmelding senest onsdagen før på
tlf.: 40 79 69 89 / 53 11 44 00 eller email: overgaard@hotmail.com

Skovtilladelser:
Ansøgningerne om skovtilladelser i Thy Statsskovdistrikt sker via internettet, hvor vi får tilsendt en skovtilladelse til hvert enkelt løb. Skovtilladelserne til ovennævnte løb findes i ”Klubkassen”, og skal kunne forevises mod forlangende.

Til nye løbere:
Der er telefonnumre på banelæggerne, så du nemt kan komme i kontakt med dem, såfremt du har spørgsmål vedr. startsted eller lignende.

Til banelæggerne:
Er du forhindret i at lave det løb, du er sat på til, så bedes du finde en anden at bytte med.

Træningsudvalget

Hjælp træningsudvalget !!

Hjælp med at gøre træningsprogrammet endnu bedre..… har du/I nogle specielle ønsker ??? – kunne I eksempelvis tænke jer:

  • at lave et løb på en bestemt dag
  • i en bestemt skov
  • sammen med??
  • et bestemt tema

Har I ønsker i den retning, så lad mig vide, så jeg kan få  disse med i forårsprogrammet. Send enten en mail overgaard@hotmail.com eller sig det til mig i skoven, så skal jeg gøre mit bedste.

Henrik Overgaard